Upių labirintasKelionės į Gruziją

J. Obelienius. Lietuvos TSR vandens turistų keliai. Šalčia

ŠALČIA

Trasos ilgis - 63 km, trukmė - 3 d., sezonas - IV-IX mėn.


Šalčia - didž. Merkio intakas, prasidedantis už 4 km į š. nuo Šalčininkų. Iš pradžių 9 km teka Lietuvos teritorija į p., paskui, pasukusi į v., 11 km - Lietuvos TSR ir BTSR siena, toliau vėl teka per Lietuvą, Rūdninkų girios p. pakraščiu. ΔH-0,92. Pats didž. (2,36) kritimas yra aukštupyje. Išilginis upės profilis įgaubtos formos. Tokio profilio yra senos upės, ištekančios iš aukštumų, aukštupyje turinčios didelį nuolydį, kuris žemupio link mažėja. Q: žemiau Beržūnos ž. 0,44, Šalčykščios ž.— 2,62, ž.—5,7.
Palyginti su kitomis Lietuvos upėmis, Šalčia yra gana srauni, negilaus slėnio, neaukštų krantų. Labai vingiuota (turinti visus keturis vingiuotumo laipsnius); vanduo šaltas (nuo to, matyt, ir jos vardas kilęs), labai švarus. Dėl to joje veisiasi upėtakiai, kiršliai, šlakiai. (Mėgėjiška žūklė šioje upėje nedraudžiama). Maršrutas skiriamas trumpų išvykų mėgėjams turistams.

63 Vilniaus-Lydos pln. tiltas. Už puskilometrio - antras gelžb. tiltas. Upėje Šalčininkų žuvininkystės ūkio patvanka.
61 Šalčininkų žuvininkystės ūkio užtvanka (H-2 m); dalis upės vandens nukreipta į tvenkinius, todėl upė kiek paseklėja.
Žemiau užtvankos upės vaga susiaurėja, joje pasirodo pirmosios rėvos ir seklumos, srovė greita.
58 Beniakonių-Daučiūnų vieškelio tiltas. Upės vaga vietomis siauroka (3-6 m), gl. - 0,4-0,6 m.
58 k Balčia (L-9). žemiau - seno tilto polių liekanos, laivelį tenka persivesti.
51 k Kaniūkai, Gerviškės-Šalčininkų pln. tiltas. Į v. nuo kaimo, miške, yra kelių pilkapių liekanos (VIII-IX a.).
49 d Pačiabatai. Toliau 5 km bare upė vingiuoja pelkėtu slėniu, pakrantėse - miškai.
44 k Gerviškės-Šližiūnų pln. tiltas. Po tiltu - sunkiai praplaukiamų polių liekanos; k pakrantėje kultūrinės lankos.
43 d Beržė (L-11), Rudnia. Berže nuteka Šalčininkų žuvininkystės ūkio tvenkinių vandens perteklius. Buv. Rudnios malūno išgriautos užtvankos vietoje riogso akmenų sąvarta, per kurią laivelį reikia persitraukti. Abiejose pusėse miškai.
39 k Šalčykščia (L-19). Toliau pakrantėse kaitaliojasi miškai su kultūrinėmis pievomis.
32 k Papiškės. Upėje nedidelės praplaukiamos rėvos.
28 Per upę arkinis tiltas; d mažas Tetervinų piliakalnis.
26 d Visinčia (L-53). V. įtekėjus, upės nuotėkis visu trečdaliu padidėja, vaga paplatėja ir pagilėja iki 1,0—2,0 m. Tarp Visinčios ir Žygmantiškės upė teka plačiu vingiuotu slėniu, pakrantėse daug žiogių.
21 k Maltupis (L-10).
15 Žygmantiškės. Už 2 km Vilniaus-Eišiškių pln. tiltas, greta jo - senojo tilto polių liekanos.
2 Valkininkų-Eišiškių pln. tiltas. Sausuose žemupio krantuose šlama miškai, visur geros vietos pastoviui, nakvynei.
Šalčia įteka į Merkį 87,8 km nuo jo ž.

Pratarmė ⚫  Paaiškinimai, Santrumpos, Simboliai schemoseKeletas svarbesnių nurodymų, Vandens locijaNemunasMatrosovka (Gilija)Kuršių mariosBaltoji AnčiaMerkysŠalčiaVisinčiaŪlaVokėVerknėStrėvaJiesiaNerisNarutisStrėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežeraiAntrasis Strėčios  pradžios variantasŽeimena ir Rytų Lietuvos ežerynasBūka ir jos aukštupio ežerynasKiauna ir jos aukštupio ežerynas Lakaja ir jos aukštupio ežerynasLuknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežeraiDubinga ir jos baseino ežerynasVilniaŠventojiKriauna (Kelionės Šventąja antrasis pradžios variantas)VirintaSiesartisŠirvintaNevėžis ŠušvėDubysa KražantėŠešupė Dovinė ir didieji Sūdūvos ežeraiJūra Aitra AkmenaŠešuvis AnčiaMinija Babrungas ir Platelių ežerynasKlaipėdos kanalasAkmena-Danė Šventoji (Pajūrio)Dauguva Dysna ir jos aukštupio ežerynasApyvardė-Prorva-Drūkša ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasSmalva ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasTrijų broliškų respublikų vandenimis (Drūkšių-Ričio-Silos ežerais, Breslaujos ežerynu) Mūša-Lielupė ⚫ Lėvuo ⚫ Nemunėlis ⚫ Venta ⚫ VirvyčiaVadakstis ⚫ VarduvaPisa (Vištytis-Kaliningradas-Klaipėda) ⚫ 1 priedas